Awards Shortlist

 



Shortlist

Armed Services Award
Sponsored by Essential Cuisine

Warrant Officer Class 1 Angus Campbell - Army
Warrant Officer Darren Rose - RAF
Petty Officer David White - Navy

Care Catering Award
Sponsored by Anglia Crown

Iain Robertson, Dorset Healthcare University NHS Foundation Trust
Kelly Gavriliuc, Elior UK
Lee Stillwell, Elizabeth Finn Homes Ltd
David Barker, MyChef Meals on Wheels
Nick Dutton, Primrose Bank Care Home

Chef Award
Sponsored by Welbilt UK

Steven Wren, BaxterStorey
Carl Weston, Cuffley Manor Care Home
Adriano Carvalho, Gracewell Healthcare
Matthew Knight, Hillstone Primary
Lee Allsup, Huddersfield University

Contract Caterer Award
Sponsored by Unilever Food Solutions

Bartlett Mitchell
Olive Catering Services
The Genuine Dining Co.

Contract Caterer Multi-Site Manager Award
Sponsored by Bidfood

Craig Bland, Chartwells
Phil Clerkin, Restaurant Associates
Rebecca Armstrong, The Genuine Dining Co.

CSR Award
Sponsored by Nestle Professional

Blue Apple Contract Catering
Devon Norse Ltd
Manchester Fayre Team
Nottingham Trent University
The University of Sheffield

Education Award
Sponsored by Premier Foods

Garret Lynch, BaxterStorey
Tracey Clarke, CH&Co Absolutely Catering
Matthew Knight, Hillstone Primary
Caroline Morgan, Local Food Links
Catering Team, University of Stirling

Event/Stadia/Arena
Sponsored by Around Noon


Samantha Bates, Amadeus
Lee Graham, Bath Rugby Ltd
Tom Parry, Cheltenham Race Course
James Behan, Hosted by National Museums Liverpool
Christopher Butcher, Street Kitchen Brothers

Healthcare Award
Sponsored by Diversey/Zenith


Iain Robertson, Dorset Healthcare University NHS Foundation Trust
Lee Stillwell, Elizabeth Finn Homes Ltd
Nicola McIvor, NHS Ayrshire & Arran
Catering Team at Redcar Hospital
Nottingham University Hospitals NHS Trust

 

Innovation Award
Sponsored by Youngs Foodservice

CityServe
Harrogate Food Angels
Nottingham University Hospitals NHS Trust
The Genuine Dining Co.
Vita Mojo, Elior UK

Marketing Award
Sponsored by Pasta King

Elior UK
Hampshire County Council Catering Services (HC3S)
LACA (Lead Association for Catering in Education)
Nottingham University Hospitals NHS Trust
Veggie Run, HES Catering Service

PSC100 Health & Nutrition Award

Megan Waring, Caterlink Ltd
Kate Evans, Derbyshire County Council
Catering & Production Service Team, NHS Ayrshire & Arran
Gary Hunter and Dr Rupy Aujla, Westminster Kingsway College

Public Sector Award
Sponsored by Middleton Foods

Dale Wild, Birmingham City Council
Stewart McKenzie, Hospital Caterers Association
Nicola Strawther, Nottingham University Hospitals NHS Trust
Mark Taylor, Premier Foods
John Figgins, West Sussex County Council

Special Contribution Award
Sponsored by
Williams Falcon

Judith Gregory, Cardiff Council
Jo Ralling & Dan Parker, Veg Power
Katharine Tate, The Food Teacher

Team of the Year Award

Bartlett Mitchell
Brighton & Hove Food Partnership
Cooperscroft Care Home, TLC Group
Droplet Team (Hydration) – Taunton & Somerset NHS Trust
Siemens Oxford Catering Team, BaxterStorey
West Winch Primary School

Training & Apprenticeship Award
Sponsored by Brakes

Compass Group UK & Ireland
Callum Oliver, Derbyshire County Council
Elior UK
Paul Preston, Sodexo
Mathew Shropshall, UCB, College of Food

Unit Manager Award
Sponsored by Bewley's Tea & Coffee

Helen Howe, Derbyshire County Council
Peter Wright, Rokeby School Kitchen, Juniper Ventures
Simon Wade, T(n)S Catering Management Ltd
Adrianna Myszkiewicz, The Genuine Dining Co.

University/College Award
Sponsored by TUCO

Bridgwater & Taunton Catering Team
Chartwells at the University of Sussex
University of Sunderland

Winners will be revealed at the Cost Sector Catering Awards 2019 taking place on 25 April 2019,
click here to book your tickets or tables for the evening